Remonty kominów dachowych

Jeśli Twój dom ma już kilka lat, to z pewnością wymaga lekkich poprawek tu i tam. Jednak nie zawsze chce się nam z powrotem babrać w zaprawie oraz innych rzeczach. Wymaga to także pieniędzy, które nie zawsze są, bo jeśli wzięliśmy na dom kredyt, to mamy jeszcze do spłaty ogromne raty, co miesiąc. Dlatego tez, wizja remontu wcale nie jest zbyt pozytywna. Są jednak takie rzeczy, które wymagają poprawy nie tylko ze względu na estetykę, ale także bezpieczeństwo domowników.

Co jakiś czas, takich poprawek wyga komin, który znajduje się poda dachem. Ponieważ nasz klimat, nie jest zbyt sprzyjający, to czynniki atmosferyczne niszczą go, przez to ulega on wielu uszkodzeniom. Dzieje się to jeszcze szybciej, w przypadku, kiedy do budowy użyliśmy materiałów tanich, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Dlatego, czasami jest lepiej wyłożyć większe pieniądze na początkowo budowę niż później dokładać, kiedy zacznie się nam coś sypiać.

W czym przeszkadza rozwalający się zewnętrzny odcinek komina? Jest to przede wszystkim nieestetyczne i psuje całą prezencję budynku. Po drugie, może nam zniszczyć dach, ponieważ kawałki, które odpadają, właśnie na nim się zatrzymują. W przypadku, kiedy całkowicie tę kwestię zaniedbamy, może dojść do zawalenia się komina, co wiąże się z jeszcze większymi wydatkami na remont i odbudowę, a co więcej będziemy, musieli naprawić także dach, który będzie znacznie uszkodzony po latach utrzymywania osypującego się tynku i części komina.

Jak skontrolować stan dachu?

Najlepiej zrobić to przy pomocy lornetki. Dzięki temu nie musimy się spinać po dachu, co jest niebezpieczne. Możemy także wykorzystać do tego okno dachowe, którym zobaczymy komin, ale także trzeba wtedy użyć lornetki. Jeśli okaże się, że jest on w bardzo złym stanie, to naturalnie, będziemy musimy wyjść na dach i skontrolować dokładnie sytuację, aby móc określić, jakich napraw należy dokonać. W tym celu, musimy użyć wysokiej drabiny i najlepiej odpowiednich zabezpieczeń, aby w razie poślizgnięcia się na stopniu, nie spaść na ziemię. Dobrze by było, gdyby diw osoby na ziemi, przytrzymywały drabinę, aby się ona nie osunęła.

Czym pokryć komin, aby służył nam jak najdłużej?

Jeśli chcemy uniknąć ponownych remontów, to najlepiej jest użyć takiego tworzywa, które jest mrozoodporne. Trzeba wybrać takie rodzaje materiałów, które mają dobrą jakość, aby sytuacja z odpadaniem części komina, nie powtórzyła się za parę lat. Najlepszym i najbardziej trwałym sposobem na zabezpieczenie komina prze niszczeniem jest pokrycie go płytkami ceramicznymi mrozoodpornymi. Musimy jednak pamiętać, aby kłaść je tak, aby nie było żadnych szczelin pomiędzy płytką a kominem oraz o użyciu odpowiedniej zaprawy, która zapewnia doskonałą przyczepność.