Montaż kratek wentylacyjnych

Jeśli twój dom nie jest pierwszej młodości, to mogą w nim zachodzić różne procesy, o których nie masz pojęcia. Dodatkowo, stare instalacje mogą nie działać prawidłowo. Co skutkuje zazwyczaj problemami nie tylko w budynkiem, ale także ze zdrowiem jego mieszkańców. W starszych domach, bardzo często mamy do czynienia ze zbyt dużą ilością wilgoci w powietrzu. Jest to bardzo niebezpieczne, ponieważ sprzyja rozwijaniu się grzybów, które powodują alergię oraz podrażnienia skóry czy bóle głowy. Skąd bierze się wilgoć w pomieszczeniach?

Spowodowana jest ona najczęściej parą, która tworzy się podczas gotowania, robienia prania czy brania prysznica i kąpieli. Przy dużej wilgotności, bakterie praz grzyby mają doskonałe warunki do rozwoju. Wtedy zarówno na ścianach jak i w kątach pomieszczeń pojawiają się zacieki, a w powietrzu czujemy zapach stęchlizny, jeśli do jedzie do takiej sytuacji, to na poprawę sytuacji, jest już za późno. Aby do tego nie dopuścić musimy reagować wcześniej lub najlepiej zapobiegać takim kłopotom.

Na co zwrócić uwagę?

Niekiedy, zanim będzie za późno, możemy reagować. Aby to zrobić trzeba najpierw dokładnie obserwować dom, oraz to, co się w nim dzieje. Jeśli widzisz, że ciągle są zaparowane lustra czy okna, to reaguj. Bardzo często towarzyszą temu odklejające się tapety, pęczniejące drewno na podłodze czy też w innych miejscach oraz małe kropelki pary na powierzchniach. Nie panikujemy oczywiście, jeśli spotkamy się tylko raz z taką sytuacją. Trzeba poświęcić trochę więcej czasu na obserwację. Musimy jednak mieć na uwadze, że para wodna, nie gromadzi się tylko tam gdzie widać, ale także we wnętrzach ścian czy stropów. W takiej sytuacji, może ona doprowadzić do zniszczenia budynku.

Jak zapobiegać?

Najlepszym sposobem zarówno na zapobieganie wilgoci jak i na walkę z nią jest wentylacja. Możemy zastosować w tym przypadku otwory w drzwiach czy tez nawiewniki z zewnątrz czyli otwory w budynku, jest to wentylacja grawitacyjna. Jeśli chcemy, aby nasz dom wyglądał bardziej estetycznie, montujemy kratki wentylacyjne, które odpowiedzialne są za cyrkulacje powietrza. Niezbędne są one szczególnie w kochani i łazience. Jednak w innych pomieszczeniach także powinny być obecne, ich montaż jest bardzo łatwy, ponieważ ogranicza się od przykręcenia kilku śrubek. Nie zajmie nam to wiele czasu, a może uchronić domowników przed alergiami i dom przed zniszczeniami.